Wpisy użytkownika mrobert15 z dnia 22 sierpnia 2011

Liczba wpisów: 1

mrobert15
 
Jakie elementy będą ważne przy dokonywaniu wyboru kredytu mieszkaniowego? Oprocentowanie, prowizja? A może warto zbadać także dodatkowe elementy wpływające na atrakcyjność propozycji dotyczącej kredytu hipotecznego?

Z początku porównujemy  odsetki od kredytu mieszkaniowego w różnych bankach. Często spotkamy się przy tej okazji z informacją o marży banku, która jest częścią składową oprocentowania i jest dodawana do jakiejś podstawy tzw. stopy bazowej. Stopa bazowa na ogół nie jest stała w czasie spłaty kredytu i jest równa jakiejś stawce oprocentowania używanej pomiędzy bankami, np. WIBOR dla kredytów w PLN. To powoduje, że zmiana sytuacji na rynku międzybankowym generuje "automatyczną" zmianę  stopy bazowej. Idąc dalej - zmiana tej stopy powoduje w czasie spłaty kredytu modyfikację jego oprocentowania (np. co trzy miesiace). Stopa bazowa razem z marżą daje   dopiero pełne oprocentowanie kredytu. Marżę na ogół można z bankiem negocjować. Decydując się na uzupełniające usługi banku, na przykład kartę kredytową, ubezpieczenie, rachunek bankowy czy lokatę łatwiej wynegocjować obniżkę marży.
Sprawdzamy oprócz tego wielkość prowizji od udzielenia kredytu na mieszkanie lub dom. Przy kredytach mieszkaniowych, które bardzo często spłacamy wiele lat ma ona co prawda mniejsze znaczenie niż przy niskich kredytach konsumpcyjnych na 2-3 lata (prowizja rozłoży się się np. na 20-30 lat spłaty) ale zawsze warto zapłacić jak najmniej. Prowizję od kredytu także należy próbować negocjować.
W banku czy u pośrednika pytamy również o inne opłaty związane z kredytem hipotecznym. Najczęściej spotkamy się ze składkami np. ubezpieczenia na życie, na wypadek choroby a także od utraty zatrudnienia.
Powinniśmy ponadto dowiedzieć się o warunki  wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego - możemy przecież w każdej chwili wygrać w totolotka.
W przypadku dużego kredytu na zakup nieruchomości, który na ogół zaciągamy jeden raz w życiu, warto także wziąć pod uwagę skorzystanie z usług  firmy pośredniczącej w zaciąganiu kredytów. W jednym miejscu pośrednik finansowy ma możliwość sprawdzić     i porównać oferty bardzo wielu banków, z którymi współpracuje.
Oferta kredytów hipotecznych: www.kredyty-lokaty-konta.pl/KREDYTY-HIPOTECZNE/