• Wpisów:42
 • Średnio co: 59 dni
 • Ostatni wpis:94 dni temu
 • Licznik odwiedzin:29 406 / 2555 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie nowe dane o bezrobociu w lutym 2012 roku. Stopa bezrobocia wyniosła w ubiegłym miesiącu 13,5 proc. i wzrosła tak w stosunku do stycznia 2012 jak i w odniesieniu do poprzedniego roku (do lutego 2011).

Stopa bezrobocia zazwyczaj rośnie w zimie ale obawy może budzić fakt, że odnotowano również wzrost w stosunku do lutego ubiegłego roku (wtedy stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc.).

Niewielkim pocieszeniem jest raczej fakt, że urzędy pracy dysponowały trochę większą niż miesiąc wcześniej liczbą ofert pracy. Było ich kilkadziesiąt tysięcy a zarejestrowanych bezrobotnych mamy już prawie 2,2 mln osób.

Więcej na blogu o gospodarce i bankach:
http://bankikredyt.wordpress.com/
 

 
13 marca br. Główny Urząd Statystyczny poinformował o wskaźnikach inflacji w lutym 2012 r.. Ceny wzrosły w relacji do lutego 2011 roku o 4,3 proc. (w styczniu 2012 r. wzrost wyniósł 4,1 proc.). Natomiast w relacji do stycznia 2012 roku ceny podskoczyły o 0,4 proc.

W ciągu minionego roku najbardziej wzrosły ceny związane z: transportem (o 10,3 proc.), mieszkaniem (o 5,4 proc.), edukacją i zdrowiem.
Żywność w przez rok podrożała o 4,5 proc.. Staniały w tym czasie tylko odzież i obuwie - o 1,8 proc. i wydatki związane z łącznością - o 0,3 proc.

W ciągu minionego miesiaca najbardziej zdrożały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe oraz żywność i paliwa a także rekreacja i kultura o 0,7 proc.. Więcej:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-luty-2012.php
 • awatar Gość: Inflacja wpływa m.in. na stopy procentowe NBP a te pośrednio decydują o wysokości oprocentowania kredytów i depozytów. Dla kredytobiorców to niezbyt dobre informacje.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Od marca 2012 Alior Bank promuje najtańszy kredyt gotówkowy. Bank gwarantuje najniższą na rynku ratę kredytu. Nie trzeba się już zastanawiać, która propozycja bankowa jest najkorzystniejsza. Alior zapewnia bowiem, że rata pożyczki zawsze będzie mniejsza od tej w innym banku.

Pożyczka jest ponadto udzielana bez prowizji. Środki można dostać w 1 dzień, nawet do 150 tys. zł bez poręczycieli i innych zabezpieczeń, spłatę bezpłatnie można wstrzymać na 3 miesiące.
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Najtanszy-kredyt-gotowkowy-marzec-2012.php

Jeśli przed zaciągnięciem pożyczki i do 2 tygodni po jej zaciągnięciu konkurencja zaproponuje mniejszą ratę, to Alior Bank jeszcze pomniejszy ratę i da nam lepsze warunki. Oferta warta sprawdzenia!

Oferta dotyczy tylko niezabezpieczonych pożyczek gotówkowych z ubezpieczeniem na życie. Promocja jest przedłużana i potrwa przynajmniej do końca sierpnia 2012.
 

 
Główny Urząd Statystyczny opublikował kilka dni temu dane o bezrobociu w styczniu 2012 r. Zgodnie z przewidywaniami analityków i Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej bezrobocie wzrosło i to dość dużo. Więcej było zarejestrowanych bezrobotnych - ponad 2,1 mln osób. Wyższa była także stopa bezrobocia i to zarówno w stosunku do grudnia ub. r. jak i do stycznia 2011 roku.

Stopa bezrobocia w styczniu 2012 roku wyniosła 13,2 proc..

W styczniu 2011 stopa wynosiła 13,1 proc. a w grudniu 2011: 12,5 proc. W zimie mniejsze jest zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i bezrobocie zazwyczaj rośnie w tym okresie. Także luty może być trudny pod względem zatrudnienia.

Więcej informacji na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Bezrobocie-i-stopa-bezrobocia-w-Polsce.php
 • awatar krzyslav: Stopa, odsetek, procent... Qrwa to są żywi LUDZIE pozbawieni podstawy egzystencji!!! A jeśli winni temu politykierzy TAK nie rozumieją to może inaczej: PODATNICY i WYBORCY, ich CHLEBODAWCY!!!
 • awatar Gość: Stopa bezrobocia interesuje wiele osób. Piszą o niej media, mówią politycy i analitycy. A zwykli ludzie, gdy bezrobocie rośnie, odczuwają niepokój o własną przyszłość (przynajmniej niektórzy ...)
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny podał informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2012 roku. Średnia pensja wzrosła w ubiegłym miesiącu o 8,1 proc. w ujęciu rocznym (w stosunku do poziomu ze stycznia 2011) i wyniosła 3.666,41 zł.

To spory wzrost, który znacznie przekracza obecną stopę inflacji. Wynagrodzenia w styczniu spadły co prawda w stosunku do grudnia ub. roku ale grudzień to szczególny miesiąc jeśli chodzi o wynagrodzenia. Na koniec roku bowiem pracodawcy wypłacają dodatkowe pieniądze i pensje w samym grudniu rosną skokowo w ujęciu miesięcznym.

Pod koniec ubiegłego roku, w ujęciu rocznym, wzrost wynagrodzeń nie doganiał nawet inflacji. Nasze pensje rosły wolniej niż ceny zatem realnie były niższe. W styczniu br. sytuacja w tym zakresie znacznie się zmieniła. Więcej o wynagrodzeniach w 2012 roku:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Przecietne-wynagrodzenie-2012.php
 • awatar Gość: A moja wypłata od lat bez zmian. :( Już kilka lat nie miałem żadnej podwyżki więc mój "realny spadek wynagrodzeń" jest dużo wyższy niż średni w ciągu roku.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Kilka dni temu zakończyło się dwudniowe, cykliczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która ustala stopy procentowe stosowane przez Narodowy Bank Polski. Rada postanowiła i tym razem nie zmieniać dotychczas obowiązujących stóp procentowych.

Obecnie podstawowe stopy procentowe NBP to:
•stopa referencyjna wynosząca 4,50 proc. rocznie
•stopa lombardowa - 6,00 proc.
•stopa redyskonta weksli - 4,75 proc. oraz
•stopa depozytowa - 3,00 proc. rocznie.

W Informacji Rady czytamy, że w jej ocenie, w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez malejącą dynamikę popytu krajowego. Zacieśnienie polityki pieniężnej z pierwszego półrocza 2011 roku sprzyja powrotowi inflacji do celu (celem jest inflacja na poziomie 2,5 proc.) w średnim okresie. Rada nie wyklucza przy tym w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu. Więcej informacji na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Stopy-procentowe-NBP-ustalane-przez-RPP/
 • awatar Gość: Stopy procentowe wpływają na życie każdego kredytobiorcy. W szczególności osób, które spłacają długoletnie kredyty hipoteczne. Ich oprocentowanie zwykle zależy od stóp procentowych na rynku międzybankowym.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Faktoring polega na przeniesieniu wierzytelności (należności z wystawionych faktur sprzedaży) z wierzyciela (faktoranta) na faktora (np. bank), który sam ściąga należności od dłużników.

Faktoring jest więc formą finansowania działalności firmy, zabezpieczeniem przed brakiem płatności przez odbiorcę towaru czy usługi a także operacją rozliczeniową.

Mówiąc po ludzku. Nasza firma wystawia faktury. W oparciu o odpowiednią umowę, niezapłacone faktury wędrują do faktora (np. banku) a ten reguluje nam (faktorantowi) należności z tego tytułu. Później bank sam ściąga pieniądze od dłużników.

Faktoring może funkcjonować obok kredytu obrotowego albo może go również zastąpić.

Więcej na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/FAKTORING.php
Tam również o korzyściach z faktoringu oraz kontakt z brokerem faktoringowym.
 • awatar Gość: Faktoring to nawet ciekawa forma finansowania działalności firmy. Może warto zgłębić temat ...
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie nowe dane o inflacji. Inflacja w ostatnim miesiącu 2011 roku wyniosła 4,6 proc. w stosunku rocznym (tj. w relacji do grudnia 2010). W samym grudniu ceny wzrosły o 0,4 proc. w odniesieniu do listopada 2011.

W minionym roku duży wpływ na stopę inflacji miały wciąż drożejące paliwa do prywatnych środków transportu oraz żywność. Spadała również wartość naszej waluty co skutkowało droższym importem. Więcej danych o grudniowej inflacji:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-grudzien-2011.php

A jakiego wzrostu cen możemy oczekiwać w 2012 roku? Przewidywania ekonomistów, banków i naszego rządu w tym zakresie różnią się. Większość prognoz oscyluje na poziome 3 - 4 procent rocznie. Są też opinie, że w bieżącym roku możemy mieć w którymś miesiącu inflację 5 procentową. Więcej informacji:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-2012-prognozy-i-realizacja-dane-GUS.php - tam również informacje o faktycznych wskaźnikach inflacji w 2012 roku.
 • awatar Gość: Jak tak dalej pójdzie to Rada Polityki Pieniężnej nie będzie obniżać stóp procentowych tylko je podwyższy ... A wtedy kredyty znów podrożeją :(
 • awatar Gość: A ceny jak widać dalej rosną. Niestety inflacja nie daje za wygraną. Chcę podwyżki pensji a nie czynszu!!
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Jak pownniśmy dokonać wyboru najlepszego konta osobistego?

Statystyczny właściciel rachunku korzysta z kilku przelewów co miesiąc, czasami również z polecenia zapłaty, dokonuje wypłat gotówki w bankomatach i kartą płatniczą do konta bankowego płaci w transakcjach bezgotówkowych. Często zdarza się, że korzysta z kredytu odnawialnego w rachunku. Za te usługi bank może naliczać opłaty.

Propozycje kont bankowych:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/KONTA-BANKOWE/

Najistotniejsza jest miesięczna opłata za prowadzenie konta bankowego. W każdym miesiącu bank pobierze z rachunku stosowną opłatę. W skali roku będą to już duże wydatki. Znajdźmy zatem rachunek bez opłaty miesięcznej. Niektóre banki wymagają minimalnych wpływów na konto żeby utrzymać jego bezpłatne prowadzenie. To także powinniśmy zbadać.

Najlepiej gdy nie będziemy też płacić za przelewy robione przez Internet ani kartę do rachunku - to da nam również spore oszczędności.

Natomiast w przypadku opłaty za kartę do rachunku dobrze jest sprawdzić czy są potrzebne obowiązkowe operacje kartą aby była ona bezpłatna. Uwaga - czasami rachunek może być za darmo a za kartę trzeba płacić!

Istotna przy dokonywaniu wyboru banku, któremu powierzymy nasze pieniądze jest również dostępność bankomatów, z których pieniądze będziemy mogli wyciągnąć bez opłat.

Pomocą w trafnym wyborze może być ranking kont osobistych, jakich wiele w sieci, np. tu:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/RANKING-KONT-OSOBISTYCH/

Po zbadaniu podstawowych danych na temat oferty rachunku bankowego możemy założyć rachunek - często nawet bez wychodzenia z domu!
 • awatar Gość: @baba-jaga: Konto firmowe dla osoby fizycznej można założyć nawet przez Internet, kurier przywozi umowę do domu. Może chodzi o jakieś specjalne konto ...
 • awatar PaniE: Konto w mbanku dla firm trzeba założyć za zgodą dyrektora siedziby głównej. Byłam próbowałam także zrezygnowałam i jestem w ING. Pewnie takie dla klientów indywidualnych jest opłacalne dla firm troszkę zachodu..
 • awatar Gość: Polecam konto w Banku Millennium. Można na nim zarobić do 50 złotych miesięcznie płacąc kartą w sklepach, supermarketach i na stacjach benzynowych. Bank zwraca za to 3 procent wartości zakupów kartą. Konto może być zupełnie za darmo przy wpływach 1000 zł miesięcznie, używaniu karty i rezygnacji z opłaty za ubezpieczenie.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (3) ›
 

 
Za parę dni będziemy sobie składać życzenia na Boże Narodzenie i życzenia noworoczne. Przyszła więc również pora na życzenia dla czytelników bloga.

Zaglądającym tutaj osobom życzę Wspaniałych Świąt a po świątecznym piciu i jedzeniu – dobrego sampoczucia. Dużo radości i sympatycznych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. I oczywiście udanej zabawy w ostanim dniu mijającego roku.

A w przyszłym roku pomyślności i spełniania nawet najbardziej niewiarygodnych marzeń.

Uwzględniając ponadto tematykę tego bloga:

- dobrze oprocentowanych lokat oszczędnościowych,
- prowadzonych za darmo rachunków bankowych (np. w mBanku: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/mbank/,
- niższej inflacji,
- tanich kredytów mieszkaniowych i gotówkowych,
- podwyżek zarobków,
- malejących cen walut obcych.
 • awatar Gość: Również życzę wszystkiego najlepszego czytelnikom bloga i odwiedzaczom pingera.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Inflacja w Polsce w listopadzie 2011 r. znów wzrosła. Tym razem do 4,8 proc. w stosunku rocznym (czyli do poziomu cen z listopada 2010). Nowe informacje o polskiej inflacji (wskaźniku wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych) podał 13 grudnia GUS. Miesiąc temu inflacja wynosiła 4,3 proc.

Najbardziej podrożały: paliwa do prywatnych środków transportu - aż o 19,4 proc., opłaty mieszkaniowe - o 6,1 proc., wydatki na zdrowie i edukację. Droższe były również inne, badane przez GUS, grupy towarów i usług. Tylko odzież i obuwie potaniały w ciągu roku o 1,6 proc.. Przez rok o 4,5 proc. podrożała żywność.

Tylko w samym listopadzie 2011 ceny podskoczyły o 0,7 proc. Najbardziej w ub. miesiącu wpłynęły na inflację podwyżki cen żywności, opłaty związane z transportem i zdrowiem. Spadły odrobinę tylko ceny w grupie "Łączność". Więcej informacji na stronie: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-w-listopadzie-2011.php
Tam również dostępne informacje o inflacji z poprzednich miesięcy bieżącego roku.
 • awatar Gość: Niestety inflacja nie daje za wygraną. Ceny rosną i to coraz szybciej. Moze w przyszłym roku będzie trochę spokojniej ... Oby
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Pensja minimalna w 2012 roku wzrośnie do 1.500 złotych brutto. Rząd podjął decyzję w tym zakresie już we wrześniu br. ale na koniec roku warto o tym przypomnieć. Teraz najniższa płaca to 1.386 zł.

Podwyżka to dobra informacja dla tych, którzy zarabiają najmniej i związków zawodowych, które cały czas postulują wzrost minimalnych wynagrodzeń. Pracodawcy, jak zwykle, są przeciwni.

Ekonomiści takżę uznali decyzję o podwyżce za złą. Uważają, że wpłynie ona na wzrost bezrobocia. Więcej na ten temat także tutaj: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Minimalne-wynagrodzenie-2012.php
 • awatar mrobert15: O ile dobrze pamiętam to w Grecji minimalna pensja wynosiła 1.000 euro. Daleko nam jeszcze to takich kwot.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
eKonto mBank-u wygrało w rankingu kont "Przyjazny Bank Newsweeka 2011" wśród banków internetowych.
Kolejne miejsca przypadły bankom Meritum i Millennium.

mBank wygrał z konkurencją pod względem oceny komunikacji z bankiem. Bardzo dobrze wypadł również w zakresie łatwości wykonywania przelewów, zleceń stałych i zakładania rachunku.

Natomiast w rankingu generalnym zwycięstwo przypadło MultiBankowi. Za nim wylądowały: Alior Bank i Bank Millennium.

Więcej informacji o mBanku i rankingu kont: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/mbank/

eKonto w mBanku jest obecnie jednym z najpopularniejszych rachunków bankowych w Polsce.
 • awatar Gość: mBank, pomimo zdarzającyh się różnych opinii w Internecie, dotychczas mnie nie zawiódł
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Inflacja w Polsce w październiku 2011 r. wyniosła 4,3 proc. w ujęciu rocznym (czyli w odniesieniu do października 2010). Jak co miesiąc, informacje o inflacji podał GUS. Wskaźnik inflacji wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca, we wrześniu wynosił bowiem 3,9 proc.

W ciągu całego roku najbardziej wzrosły ceny paliw, opłaty mieszkaniowe i te związane z edukacją. Oprócz odzieży i obuwia, których ceny spadły o 1,6 proc., pozostałe grupy towarów i usług badane przez Główny Urząd Statystyczny podrożały. Żywność była droższa o 4,1 proc. niż rok temu.

Więcej szczegółowych informacji o inflacji na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-w-pazdzierniku-2011.php

Biorąc pod uwagę sam październik 2011 r. (w stosunku do września) ceny w ciągu miesiąca wzrosły o 0,7 proc..

Jak tak dalej pójdzie, to na spodziewane obniżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (stopy ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej) przyjdzie nam jeszcze poczekać. I to dłużej niż to się wydawało jeszcze miesiąc temu, kiedy inflacja zahamowała w stosunku do sierpnia.
 • awatar Gość: Stopy procentowe NBP nie spadną tak szybko a to oznacza też, że nie spadnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach. Oprocentowanie jest najczęściej zależne od WIBOR-u a ten rośnie gdy rosną stopy procentowe NBP.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Lokaty jednodniowe - bez podatku Belki - dają teraz wyższe zyski. Niektóre banki podnoszą ich oprocentowanie. Bank Pocztowy na lokatach 6 miesięcznych z dzienną kapitalizacją zaproponował oprocentowanie na poziomie 6 procent co odpowiada 7,5 proc. na lokacie opodatkowanej. Odsetki są doliczane do lokaty każdego dnia i dlatego dla lokaty do kwoty 14.000 zł nie zapłacimy podatku. Można także zakładać lokaty na krótsze okresy.

Liczba lokat, które można otworzyć nie jest ograniczona. Minimalna suma jaką trzeba zainwestować wynosi 500 złotych. Więcej informacji i możliwość wysłania wniosku o otwarcie lokaty na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Lokaty-jednodniowe-w-Banku-Pocztowym-daja-ponad-7-procent.php

Co ważne, nie trzeba mieć konta osobistego w Banku Pocztowym. Pieniądze z własnego rachunku przelejemy na rachunek lokaty, który przyśle nam pocztą elektroniczną Bank Pocztowy po wysłaniu wniosku o założenie lokaty. Po zakończeniu okresu umownego pieniądze wraz z odsetkami wrócą na konto, z którego zostały przesłane przy otwieraniu lokaty.
 • awatar Gość: Trzeba się streszczać z tymi lokatami bez podatku. Rząd planuje za kilka miesięcy zmianę zasad naliczania podatku od zysków z lokat i "skończy się rumakowanie" czyli koniec lokat jednodniowych już bliski ...
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Inflacja we wrześniu 2011 roku wyniosła według GUS 3,9 proc. - w ujęciu rocznym tj. w stosunku września ubiegłego roku i była niższa od spodziewanej przez analityków i resort gospodarki. Tylko we wrześniu, w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,1 proc.
Więcej szczegółowych informacji na temat wrześniowej inflacji można znaleźć na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Inflacja-we-wrzesniu-2011.php
Stopy procentowe w związku ze spadającą inflacją nie powinny już rosnąć a w przyszłym roku możemy liczyć na obniżki stóp (o ile w najbliższych miesiącach nie wydarzy się coś niezwykłego).
 • awatar Xarn: Witam! Odpowiadając na pytania dot. Srebra, jak wyglądają moje inwestycje - Odpowiadam. Póki co nijak, wysprzedałem się dość dawno a patrząc na rynki - Wg. mnie zrobiłem bardzo dobrze. Generalnie całą inwestycję zakończyłem na dość fajnym plusie więc jestem zadowolony :D Obecnie ciężko mi cokolwiek powiedzieć apropo srebra - Ilu ludzi, tyle opinii. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z kolejną falą kryzysu i naprawdę nie wiadomo co się dalej będzie dziać. Ja osobiście odradzałbym obecnie zakupów jakichś większych ilości srebra - Oczywiście, zapewne nie stracimy ale wg. mnie należy jeszcze poczekać. (Jeśli chodzi o moje zdanie "Zapewne nie stracimy" - Otóż, krótkoterminowo możemy stracić, bo cena może polecieć na łeb na szyję, ale uważam, że w końcu i tak cena srebra poszybuje w górę) :) Srebro NIBY jest teraz tanie (W porównaniu do szału w ok. Maja) Ale za to dolar wysoko - Wychodzi na jedno :)) Pozdrówka!
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Na stronie poświęconej projektowi budżetu na 2012 rok
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/Budzet-2012---projekt-przyjety.php
można się dowiedzieć, że zaplanowany na przyszły rok deficyt budżetowy ma wynieść 35 miliardów złotych. Dochody budżetowe zaplanowano na prawie 293 mld zł, a wydatki na niespełna 328 mld zł.
PKB ma urosnąć o 4 procent. Kurs euro przewidywany przez Ministerstwo Finansów na koniec 2012 r. to 4 złote. Wskaźnik inflacji ma wynieść 2,8 proc.
Kontynuowana będzie prywatyzacja, która ma przynieść dochody na poziomie 10 miliardów złotych. Na sprzedaż mają trafić między innymi akcje Grupy Lotos, PZU SA, PKO BP czy Krajowej Spółki Cukrowej. Oferty będą jednak zależne od istniejącej sytuacji giełdowej.
 • awatar Gość: może coś w tym jest, faktycznie opinie ekonomistów i opozycji są takie, że projekt zaraz po wyborach będzie wymagał dużych zmian
 • awatar Hugs/d.Wieprzny: to nie projekt to są jaja z obywateli
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Pieniądze trzymane w tak zwanej "skarpecie" czyli poza oprocentowanym rachunkiem bankowym czy jakąś inną inwestycją zmniejszają z czasem siłę nabywczą. Wynika to z inflacji czyli wzrostu cen. W efekcie za zaoszczędzone pieniądze możemy kupić w przyszłości mniej produktów i usług niż dzisiaj. Jednym ze sposobów ochrony swoich pieniędzy przed skutkami inflacji może być zainwestowanie ich na lokacie bankowej.

Które elementy powinniśmy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej lokaty?

Przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu , na ogół zarobionych "w pocie czoła" pieniędzy, warto się dobrze zastanowić. Przy wyborze lokaty bankowej sprawa wydaje się dość prosta - chyba najistotniejsze jest możliwie największe oprocentowanie. Na które czynniki jeszcze należy zwrócić uwagę?
Oprócz oprocentowania lokaty – najistotniejszym w tym przypadku czynnikiem wpływającym na atrakcyjność oferty bankowej - trzeba zastanowić się o wygodzie obsługi (to znaczy przede wszystkim sposobem założenia i likwidacji).
Ostatnio dopuszczane jest załatwienie formalności powiązanych z zakładaniem i likwidowaniem lokaty bankowej bez ruszania się z własnego mieszkania czy domu. Nie każdy ma ochotę i czas by samemu odwiedzać oddział bankowy. Takie rozwiązanie będzie wtedy bardzo wygodne.
Przy porównaniach ofert dotyczących własnych oszczędności powinniśmy weryfikować czy od odsetek, których wysokość zachwala bank będzie pobrany podatek od odsetek. W bankach jest sporo ofert przewidujących , że nie zapłacimy podatku od odsetek dzięki, między innymi ich doliczaniu codziennie do naszej lokaty.
Wybór lokat bankowych:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/LOKATY-BANKOWE/
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję powinno się ponadto sprawdzić co się stanie gdy będziemy chcieli wycofać nasze środki z banku przed końcem okresu czasu na który zainwestowaliśmy pieniądze. Czy otrzymamy chociaż część odsetek w nagrodę za pożyczenie naszych pieniędzy wybranemu bankowi?
 • awatar Gość: Rzeczywiście w Getinie mają chyba jedne z najlepszych lokat. Są też inne banki z niezłą ofertą, trzeba się tylko trochę rozejrzeć.
 • awatar mrobert15: W ostatnim czasie najlepsze lokaty proponował Getin Bank
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Przy poszukiwaniu kredytu hipotecznego przyda się porównywarka kredytów hipotecznych. Banki oferują bardzo dużo ofert kredytów mieszkaniowych i ranking kredytów może się bardzo przydać. Ranking dostępny jest na stronie:
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/RANKING-KREDYTOW-HIPOTECZNYCH/
Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić kilka ofert kredytu hipotecznego
 

 
Aktualizowany blog bankowo-finansowy na Onecie. Porady bankowe, wiadomości gospodarcze z kraju i ze świata, ciekawostki, komentarze dotyczące giełdy, inflacji wzrostu gospodarczego.
http://kredyty-lokaty-konta.blog.onet.pl/
Jak wybierać najlepsze produkty bankowe, w co zainwestować, gdzie założyć lokatę a gdzie wziąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy.
Zmiany w prawie dotyczące bankowości, gospodarki.
 

 
Jakie elementy będą ważne przy dokonywaniu wyboru kredytu mieszkaniowego? Oprocentowanie, prowizja? A może warto zbadać także dodatkowe elementy wpływające na atrakcyjność propozycji dotyczącej kredytu hipotecznego?

Z początku porównujemy odsetki od kredytu mieszkaniowego w różnych bankach. Często spotkamy się przy tej okazji z informacją o marży banku, która jest częścią składową oprocentowania i jest dodawana do jakiejś podstawy tzw. stopy bazowej. Stopa bazowa na ogół nie jest stała w czasie spłaty kredytu i jest równa jakiejś stawce oprocentowania używanej pomiędzy bankami, np. WIBOR dla kredytów w PLN. To powoduje, że zmiana sytuacji na rynku międzybankowym generuje "automatyczną" zmianę stopy bazowej. Idąc dalej - zmiana tej stopy powoduje w czasie spłaty kredytu modyfikację jego oprocentowania (np. co trzy miesiace). Stopa bazowa razem z marżą daje dopiero pełne oprocentowanie kredytu. Marżę na ogół można z bankiem negocjować. Decydując się na uzupełniające usługi banku, na przykład kartę kredytową, ubezpieczenie, rachunek bankowy czy lokatę łatwiej wynegocjować obniżkę marży.
Sprawdzamy oprócz tego wielkość prowizji od udzielenia kredytu na mieszkanie lub dom. Przy kredytach mieszkaniowych, które bardzo często spłacamy wiele lat ma ona co prawda mniejsze znaczenie niż przy niskich kredytach konsumpcyjnych na 2-3 lata (prowizja rozłoży się się np. na 20-30 lat spłaty) ale zawsze warto zapłacić jak najmniej. Prowizję od kredytu także należy próbować negocjować.
W banku czy u pośrednika pytamy również o inne opłaty związane z kredytem hipotecznym. Najczęściej spotkamy się ze składkami np. ubezpieczenia na życie, na wypadek choroby a także od utraty zatrudnienia.
Powinniśmy ponadto dowiedzieć się o warunki wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego - możemy przecież w każdej chwili wygrać w totolotka.
W przypadku dużego kredytu na zakup nieruchomości, który na ogół zaciągamy jeden raz w życiu, warto także wziąć pod uwagę skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w zaciąganiu kredytów. W jednym miejscu pośrednik finansowy ma możliwość sprawdzić i porównać oferty bardzo wielu banków, z którymi współpracuje.
Oferta kredytów hipotecznych: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/KREDYTY-HIPOTECZNE/
 

 
Zdarza się, że korzystamy czasami z pożyczek. Są to generalnie niewielkie kredyty gotówkowe przeznaczone na bardzo rozmaite wydatki.
Czym się sugerować przy wyborze oferty?

Jeden z najważniejszych czynników, którym musimy się kierować przy wyborze dobrej oferty to oprocentowanie kredytu. Zazwyczaj jest tak, że im niższe oprocentowanie tym lepiej. Trzeba jednak uważać i zawsze sprawdzić również inne opłaty, które poniesiemy korzystając z kredytu.
Najważniejszą z nich jest prowizja od udzielenia pożyczki. Bardzo często jest tak, że zachęcają nas małym oprocentowaniem ale w zamian za to zapłacimy wyższą prowizję. Często jest odwrotnie - reklama zachęca niższą prowizją lub jej brakiem, ale zapłacimy więcej odsetek.
Dobrze jest zainteresować się też innymi, dodatkowymi kosztami powiązanymi z udzieleniem lub spłatą kredytu. Coraz częściej banki dołączają do ofert dodatkowe usługi, na przykład ubezpieczenie na życie, na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia czy inwalidztwa. Za takiego rodzaju usługi musimy jednak zapłacić – jeden raz (składka ubezpieczeniowa jest wówczas częścią kwoty pożyczki) albo przy każdej racie kredytu.
Możemy się również spotkać z innymi kosztami, na przykład za prowadzenie konta spłaty kredytu.
Na koniec trzeba zaznaczyć, że oprocentowanie i prowizja to bardzo często nie wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. Pomocne przy ostatecznym wyborze oferty kredytowej powinno być porównanie jaką bank proponuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania - RRSO. Wskaźnik ten powinien zawierać wszystkie - a przynajmniej ogromną większość – opłat i innych kosztów powiązanych z wzięciem i spłatą pożyczki gotówkowej. RRSO informuje o rzeczywistej cenie pożyczki. Im niższa RRSO tym taniej dla nas.
Wybór kredytów gotówkowych na stronie: http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/KREDYTY-GOTOWKOWE/
 

 
Blog o bankach, finansach, gospodarce. Finanse domowe, porady i wiadomości finansowe.
http://naszefinanse.wordpress.com/
Próba wykorzystania skryptozakładki w Pingerze.
 

 
Zakładam bloga o gospodarce, finansach, ekonomii, bankowości. Czasy w jakich przyszło nam żyć są bardzo ciekawe i dotyczy to również świata finansów. Wielu z nas ekscytuje się chociażby rosnącym kursem franka szwajcarskiego. Inwestujemy na giełdzie, oszczędzamy w funduszach inwestycyjnych, kupujemy obce waluty. Rzeczy nie do pomyślenia jeszcze dwadzieścia lat temu! Warto temu poświęcać trochę uwagi - w końcu bardzo często chodzi o nasze pieniądze.

Będą tu zatem oprócz wiadomości i komentarzy także np. porady bankowe i finansowe.
 • awatar mrobert15: Zapraszam oczywiście czytelników do dodawania komentarzy do moich wpisów :)
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›